Jump label

Service navigation

Main navigation

You are here:

Hauptinhalt

Research Group

fotohoch20190506

Personnel Overview
Name Building Room Telephone Email
Group Leader
Prof. Dr. Martin Hiersemann OH6 C2-05-703 (+49)231 755-6147
PhD-Students
M. Sc. Philipp Baumann OH6 C2-05-702 (+49)231 755-3887
M. Sc. Ulf Bednarzick OH6 C2-05-778 (+49)231 755-3899
M. Sc. Jan Gierok OH6 C2-05-778 (+49)231 755-3899
M. Sc. Ann-Christin Schmidt OH6 C2-05-702 (+49)231 755-3887
M. Sc. Dina Christina Tymann OH6 C2-05-778 (+49)231 755-3899
Master-Students
Lars Benedix OH6 C2-05-776 (+49)231 755-6149
Sandy M. Fornal OH6 C2-05-702 (+49)231 755-3887
Bachelor-Students
Jan-Lukas Kirchhoff OH6 C2-05-778 (+49)231 755-3899
Patrick Roßbach OH6 C2-05-702 (+49)231 755-3887
Technical Staff
Claudia God OH6 C2-05-708 (+49)231 755-3852 (Büro) 3897 (Labor)
Stephanie Schulz OH6 C2-05-708 (+49)231 755-3852



Former Members

lab-inactive and former graduate students

Lars Abraham 2001 - 2003 Angew. Chem 2001, Org. Lett. 2001, J. Org. Chem. 2005 † 28.09.2003
Dr. Hannes Helmboldt 2002 - 2006 Org. Lett. 2006, J. Org. Chem. 2009 LGC
Dr. Annett Pollex 2003 - 2006 Org. Lett. 2005, J. Org. Chem. 2005 DBFZ
Prof. Dr. Julia Rehbein 2005 - 2009 J. Org. Chem. 2007, J. Org. Chem. 2009, J. Am. Chem. Soc. 2011, Angew. Chem. 2018 Unitversität Regensburg
Dr. Marleen Körner 2006 - 2010 Org. Lett. 2007 Roche Pharma
Dr. Nikola Stiasni 2007 - 2011 Albany Molecular Research (Singapore)
Dr. Christoph Schnabel 2007 - 2011 Org. Lett. 2009, J. Org. Chem. 2011 solenis
Dr. Annika Gille (Becker) 2007 - 2011 Org. Lett. 2010, Org. Lett. 2011, Org. Lett. 2019 Boehringer Ingelheim
Julia Becker (Zeh) 2008 - 2011 Org. Lett. 2013, J. Org. Chem. 2014
Dr. Björn Nelson 2008 - 2012 Org. Lett. 2011, J. Org. Chem. 2012 ZEON Europe
Dr. Tobias Jaschinski 2008 - 2014 Org. Lett. 2012 Leonard Kurz Stiftung
Dr. Sara Steffen (Hölscher) 2009 - 2013 F. Hoffmann - La Roche
Dr. Lena Butt 2010 - 2014 Org. Lett. 2013, J. Org. Chem. 2014 Vossloh-Schwabe Lighting Solutions
Dr. Elisabeth Mischler 2010 - 2014 Org. Lett. 2013, J. Org. Chem. 2014
Dr. Florian Quentin 2010 - 2014 Org. Lett. 2013, J. Org. Chem. 2014, J. Org. Chem. 2017 MC-Bauchemie Müller
Dr. Ceren Ester Karayel 2013 - 2017 Org. Lett. 2019 GP Solar
Dr. Valeska von Kiedrowski 2012 - 2017 Org. Lett. 2013, J. Org. Chem. 2014, Org. Lett. 2017
Dr. Andreas Schäfer 2012 - 2018 Org. Lett. 2017, J. Org. Chem. 2017 LGC
Dr. David Tymann 2012 - 2018 Org. Lett. 2014, Org. Lett. 2018, Angew. Chem. 2018 TU Dortmund
André Klüppel 2013 - Org. Lett. 2014, Org. Lett. 2019



diploma and master theses

Lars Abraham Diplom 2001
Hannes Helmboldt Diplom 2002
Annett Pollex Diplom 2002
Silvia Kaden Diplom 2002 PhD thesis H.-U. Reißig, FU Berlin
Stephan Grondel Diplom 2004
Agnés Millet Diplom 2005 PhD thesis I. Merfort, Freiburg
Marleen Körner Diplom 2005
Daniel Köhler Diplom 2006 PhD thesis M. Ruck, TU Dredsen
Annika Gille (Becker) Diplom 2007
Qi Wang Master 2007 PhD thesis C. A. Schalley, FU Berlin
Tao Sun Master 2007 PhD thesis N. Krause, TU Dortmund
Christoph Schnabel Master 2007
Julia Becker (Zeh) Diplom 2008
Miriam Hanstein Diplom 2008 PhD thesis A. J. Minnaard, Groningen
Tobias Jaschinski Diplom 2008
Björn Nelson Diplom 2008
Julian Stiller Diplom 2008 PhD thesis M. Christmann, TU Dortmund
Kai Stockhausen Diplom 2009 PhD thesis C. Schneider, Leipzig
K. Philip Woitas Diplom 2010 PhD thesis H.-D. Arndt, Jena
Florian Quentin Master 2010
Lena Butt Master 2010
Sandra Börding Master 2011 PhD thesis T. Bach, TU München
Andreas Schäfer Master 2011
David Tymann Master 2012
Valeska von Kierdrowski Master 2012
Hendrik Tinnermann Master 2012 PhD thesis M. Alcarazo, MPI Mülheim/Ruhr
Ceren Ester Karayel Master 2013
André Klüppel Master 2013
Dina Christina Dragon Master 2015
Nauar Yunis Master 2016
Markus Lohe Master 2016
Ulf Bednarzick Master 2016
Ann-Christin Schmidt Master 2017
Philipp Baumann Master 2017
Daniel Hafki Master 2018 PhD thesis S. Brakmann, TU Dortmund
Jan Gierok Master 2018
Saskia Thuns Master 2018 PhD thesis B. Goldfuss, Köln
Burak Akcay Master 2019
Lars Benedix ongoing
Sandy M. Fornal ongoing



bachelor theses

Sandra Börding 2009
Melina Möller 2009
Andreas Schäfer 2009
Sascha Sprott 2009
Katja Großmann 2010
David Tymann 2010
Hendrik Tinnermann 2010
André Klüppel 2011
Martin Schmidt 2011
Lydia Grothues 2011
Henning Sand 2011
Jan Riedel 2011
Fabian Pieper 2011
Nicolas Tielker 2013
Maximilian Wiesehahn 2013
Suzanne Willems 2014
Jan Patrick Formanski 2014
Ulf Bednarzick 2015
Ann-Christin Schmidt 2015
Julia Böing 2015
Viktor Zimnoch 2015
Daniel Hafki 2016
Lyudmyla Sychova 2016
Jan Gierok 2016
Darijan Schüler 2016
Burak Akcay 2016
Sandy M. Fornal 2016
Patrick Dahlhoff 2016
Saskia Thuns 2016
Norman Dumont 2017
Lars Benedix 2017
Jonas Gerlach 2017
Adrian D. Podlesny 2018
Sophia Frank 2018
Dominik Birkmann 2018
Timo Forstbach 2018
Hannah Riemer 2018
Patrick Roßbach ongoing
Jan-Lukas Kirchhoff ongoing